Kvalitní spánek pro zdraví život

Základem svěžesti a energie je kvalitní spánek. Mnoho lidí má problémy s usínáním, protože trpí stresem a jsou tlačeni k vyššímu výkonu nebo hyperaktivní, během dne vypijí příliš mnoho kávy nebo je trápí starosti. Večer, kdy by se měli uklidnit se však neumějí povznést a vypnout a naopak dále o všem přemýšlejí. Výborným prostředkem, který podporuje spánek a účinně funguje je autogenní trénink.

Držte si své rituály

Každodenní rituály při vstávání a uléhání a jejich pravidelné opakování způsobují, že náš organismus si vytvoří spánkový rytmus. Pokud je to jen trochu možné, vstávejte ráno ve stejnou dobu a o víkendu nespěte o mnoho déle. Večer si vytvořte příjemné prostředí, zvolte příjemné ložní povlečení a poslouchejte hudbu nebo si čtěte. Jedenkrát za týden si před spaním dopřejte relaxační koupel nebo teplou koupel nohou do které dáte olej s vyrovnávacími a uklidňujícími účinky (např. levandulový nebo meduňkový).  Po nějaké době se organismus naučí, že tyto rituály jsou předstupněm ukládání se ke spánku, a dovolí, aby se projevila únava. Výborná je také sklenice teplého mléka s medem. Je vhodné také rituály dodržovat v rodině společně.

Jak dobře usnout?

  • V ložnici by měla být úplná tma, protože světlo narušuje biologický rytmus a tím také působí rušivě na spánek. Všechna světla tedy skutečně zhasněte a zatáhněte záclony.
  • Před spaním nechoďte spát s plným žaludkem a poslední jídlo snězte zhruba tři hodiny před spaním.
  • Nepřítelem spánku jsou studené nohy.
  • Noční lid mohou narušit zvuky. Jestliže bydlíte na rušné ulici, nezbývá nic jiného než použít ucpávky do uší.

 Jaké jsou prostředky na podporu spánku?

Pokud máme problémy s usínáním a nic nepomáhá, mohou  být vhodným řešením prostředky na rostlinné bázi. Baldrián uklidňuje nervy i tělo a můžeme jej dostat bez receptu jako kapky nebo dražé k užívání, koupelový olej a čaj. Tyto přípravky obsahují také chmel, který má také uklidňující účinky a je k dostání i jednotlivě ve formě chmelových šišek. Pokud trpíme pouze lehkými problémy s usínáním, můžeme vyzkoušet meduňku ve formě kapek, koupelového oleje nebo v kombinaci s jinými látkami. Rozhodně opatrní bychom měli být s léky na spaní. Přípravky, které se používaly dříve, podle recenzí vedly rychle k návyku. Dnešní léky zase narušují spánkový rytmus, a proto způsobují únavu také přes den.

Uvolnění ve vaně ( floating tank)

Jedná se o relaxační vodoléčebné zařízení tvaru vejce, které imituje prostředí Mrtvého moře umožňující beztížné plavání na povrchu vody.  Tato vana je přikryta poklopem a člověk leží v teplé slané vodě, poslouchá jemnou hubu a nechává s masírovat tryskami, které se nacházejí pod vodou.Jestliže vypnete trysky, hudbu a světlo nacházíte se v naprosté tmě a izolaci. Takovýto způsob vodoléčby již existuje v mnoha lázních a velkých hotelech.

Využijte krátké přestávky

Právě v průběhu dne nám mohou pomoci malá relaxační cvičení, která zahánějí únavu, odbourávají stres a pomohou nám znovu nabrat sílu a vitalitu. Zkuste si najít chvilku a zavřít dveře, posadit se a zaposlouchat se sami do sebe.  Vědomě vnímejte svůj dech, držení těla a také svůj kontakt se zemí. Po několika minutách ticha získáte dostatečný odstup a můžete v klidu opět začít pracovat.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články