Jaká je povinná výbava auta v roce 2023?

Už pár měsíců běží rok 2023 a i v tomto roce je rozhodně prostor na zopakování si povinné výbavy osobního automobilu. Ano – na to auto sice nejezdí, ale věřte, že v případě nouze budete rádi, že právě tyto věci ve voze máte a navíc se tak můžete vyhnout finanční pokutě.

Povinná výbava auta se radikálně změnila naposledy v roce 2018. Od té doby je nutná výbava v autě každý rok téměř stejná a žádné dramatické změny tedy nečekejte. Víte, co by měla obsahovat povinná výbava auta?

V základní výbavě by neměla chybět:

  • autolékárnička
  • výstražný trojúhelník
  • reflexní vesta
  • rezervní kolo

Autolékárnička

Autolékárnička je povinnou součástí výbavy osobních i jiných vozidel. Oceníte ji hlavně při dopravních nehodách, ale i při drobnějších poraněních na cestách. Je to jednoduše malá krabička, která v sobě ukrývá hotové poklady v případě potřeby.

Součástí autolékárničky v roce 2023 by měly být tyto věci:

  • 3 obvazy s polštářkem a 3 obvazy se 2 polštářky
  • náplast na cívce
  • 1 škrtící obinadlo
  • 1 pryžové rukavice
  • 1 izotermická folie
  • 1 zahnuté nůžky se zaoblenými hroty

Věděli jste, že od roku 2018 už nemusíte v autě vozit trojcípý šátek nebo plastovou roušku?

Výstražný trojúhelník

Výstražný trojúhelník zůstává nedílnou součástí povinné výbavy. V případě dopravní nehody nebo nouzového zastavení na silnici, je nutné jej umístit u pravého okraje vozovky asi 50 metrů za vozidlem, v případě dálnice jde o vzdálenost 100 metrů.

Právě díky umístění výstražného trojúhelníku dáte ostatním účastníkům provozu jasně najevo, že se před nimi na vozovce něco děje a měli by tomu uzpůsobit svou jízdu.

Přečtěte si: Tip, jak se chovat bezpečně na cestách bez ohledu na to, zda jste řidič, cyklista nebo chodec

Reflexní vesta

Reflexní vesta je trochu spornou součástí povinné výbavy a ve společnosti o ní kolují nejrůznější mýty. Jak to tedy je? Musí být v autě povinně? Kolik a kde?

I když povinnost mít v autě reflexní vestu už neukládá vyhláška 206/2018 Sb., zákon 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, reflexní vestu v některých situacích nadále vyžaduje. A jelikož je zákon v našem právu více než vyhláška, platí to, co je dáno zákonem.

Konkrétně se jedná o případy, kdy řidič vozidla se pohybuje po vozovce mimo obec v případě nouzového stání. V takém případě není možné přivolat si reflexní vestu mávnutím kouzelného proutku, ale je nutné vytáhnout ji z auta.

Ideálním řešením je vozit alespoň jednu reflexní vestu pro řidiče v kastlíku dveří nebo palubní desky, aby si jí řidič mohl v případě potřeby okamžitě nasadit a být tak dobře viditelný pro ostatní řidiče.

Nic nezkazíte ani tím, pokud do auta umístíte reflexní vesty pro všechny pasažéry, např. v počtu 4-5 vest. Proč? Mohou nastat situace, kdy auto budou muset v případě nouze opustit všichni, například z důvodu bezpečnosti. V takových případech je dobré, aby byli všichni také dobře vidět.

Pozor! V některých státech v zahraničí je navíc reflexní vesta stále povinnou výbavou. Podívejte se proto před každou cestou za hranice, jaká je povinná výbava auta při cestě do zahraničí, může se od té české v mnohém lišit.

Rezervní kolo

I o rezervním kole se často v široké veřejnosti vedou debaty. Tak jak to je, je součástí povinné výbavy, nebo není?

Záleží na konkrétním případě. Pokud máte auto, které umožňuje nouzově dojet na speciálních dojezdových pneumatikách, není povinností si rezervu v autě vozit. Stejně tak to platí pro řidiče, kteří mají zajištěnou nepřetržitou asistenci pro opravu poškozené pneumatiky nebo její výměnu.

Závěrem: doporučená výbava vozidla není na škodu

Výčet důležitých věcí v automobilu rozhodně nekončí povinnou výbavou. Najde se i spousta dalších šikovných věciček, které vám v případě nouze mohou vytrhnout trn z paty. Nikdo vás však nemůže trestat, pokud je ve vozidle nemáte.

Mezi takové vybavení patří například startovací kabely, tažné lano, rezervní kanystr s benzínem nebo naftou, škrabka na zamrzlé okno, alkohol tester, sněhové řetězy a další.

Alena Mrvíková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články